A diákmunkák sok tanulónak adnak lehetőséget arra, hogy kipróbálják magukat a munka világában, illetve saját bevételre tegyenek szert. Kérdés persze, hogy ez milyen szabályok mentén lehetséges, illetve hogy jellemzően milyen munkák állnak rendelkezésre.

Korai munkatapasztalatok

A diákok és a munka kapcsolatát jellemzően még letudhatjuk azzal, hogy számukra az egyetlen és legfőbb feladat a tanulás, az iskolák minél jobb eredménnyel történő elvégzése és a saját utak megtalálása. Ez tulajdonképpen az idealista hozzáállás, mely nem jelenti azt, hogy ne lenne így, de ezen felül más lehetőségek is adódhatnak már egészen fiatal korban azok számára, akik kicsit nyitnának ezen a horizonton. Ebbe a kategóriába pedig természetesen a diákmunkák is beletartoznak.

fiatalok számára meghirdetett munkalehetőségek régóta a kínálat részét képezik, habár elsősorban a szezonális munkalehetőségre fogékony a munkavállalók e rétege. Ezek az álláshelyek remek alkalmat teremtenek azok számára, akik már tanulóként belekóstolnának a munka világába, ahol egészen új impulzusok érhetik őket, egyben pedig remek felkészülésként szolgál a felnőtt életre. Emellett a saját jogon megszerzett jövedelem is pozitívum, hiszen a pénzzel való bánásmód is kialakulhat.

Bizonyos szabályokat természetesen itt is érdemes szem előtt tartani, hiszen a diákmunkák világa sem mentes a különböző előírásoktól, melyek egyben azt is meghatározzák, hogy kik jogosultak egyáltalán az ilyen pozíciók betöltésére. A legfontosabb talán az életkor kérdése, hiszen bár sok diákmunka 16 éves kortól is elérhető, de a lehetőségek nem feltétlenül ugyanazok, mint például egy felsőoktatásban tanuló, 18 év feletti diák esetén. A kínálat persze ezzel együtt sem szegényes.

Szabályozott feltételek

Ahogy például egy hagyományos munka esetében a Munka Törvénykönyve lehet a mérvadó, úgy természetesen a diákmunkákkal is külön passzusok foglalkoznak, melyek a komplett feltételrendszert meghatározzák. Fontos kérdés lehet például, hogy egy diákmunka 16 éves kortól is végezhető-e, hiszen itt még kiskorú munkavállalókról van szó. A válasz röviden: igen, ugyanakkor a lehetőségek és szabályozások nem ugyanazok, mint egy nagykorú tanuló esetén.

A legfontosabb támpont, hogy diákmunka 15 éves kortól végezhető, ettől fiatalabb tanulók számára nem adott a lehetőség. Ez egyben azt is jelenti, hogy ezek az állások elsősorban középiskolásoknak és felsőoktatásban tanulóknak lehetnek relevánsak. Egy 15 éves diák számára ugyanakkor megkötés, hogy csak tanszüneti időszakban végezhetnek munkát és ehhez szülői beleegyező nyilatkozatra van szükség. A diákmunka 16 éves kortól némiképp változik, hiszen a tanszüneti megkötés megszűnik, de az engedélykötelesség nem.

A legegyszerűbb dolga e tekintetben a 18 év feletti tanulóknak és felsőoktatási hallgatóknak van, hiszen számukra lényegében semmilyen konkrét megkötés nem vonatkozik és jellemzően időbeosztásuk is rugalmasabb. Így számukra a szezonális munkák mellett akár állandó lehetőségek is érdekesek lehetnek, az önéletrajz készítés ingyen megoldásaival pedig a jelentkezés is egyszerű. Kérdés persze, hogy ezek a lehetőségek pontosan milyen feladatköröket kínálnak, illetve hogy a diákmunka 16 éves kortól ugyanazon opciókat kínálja-e, mint az idősebbeknek.

Diákmunka lehetőségek piaci körképe

diákmunkák meglehetősen színes lehetőségeket kínálnak, akár állandó, akár szezonális munkákról van szó. A nyári szünet természetesen a kínálatnak is jót tesz, hiszen ekkor a turizmus és vendéglátás területén számos új, néhány hónapra szóló pozíció nyílik. Egy ilyen diákmunka 16 éves kortól is abszolút érdekes lehet, de a tanszünet okán akár már 15 évesek számára is abszolút releváns opció. A nyári munkavégzés egyébként is kedvelt lehetőség, habár a szabadidő rovására megy, de a kereseti lehetőségek kiemelkedőek.

Tulajdonképpen nehéz helyzetben vagyunk akkor, ha pontosan meg szeretnénk határozni, hogy a diákmunkák milyen feladatköröket jelentenek. A paletta annyira sokszínű és a munkaerőpiac is olyan sokat változott, hogy nehéz konkrét pozíciókat kiemelni. A diákmunkák sokszor fizikai munkavégzéshez kapcsolódnak, esetleg szellemi, támogató háttérmunkákhoz, de kár lenne ennyivel letudni a piaci körképet. A fiatalok ma már például sokszor jóval képzettebbek az informatika és az online megoldások területén, így ilyen tekintetben is kiváló támogatói lehetnek különböző cégek működésének.

Egy diákmunka 16 éves kortól sem nagyon más, mint egy nagykorú munkavállaló számára, kivéve az említett szabályokat. Amire mindenképpen szükség lesz az a szorgalom, elhivatottság és a szezonális vagy fizikai munkák esetén a nagyfokú munkabírás. Ezek a tulajdonságok azonban akár menet közben is eltanulhatók és a felnőttkori munkakeresés és munkavégzés során is jól hasznosíthatók. A diákmunka tehát nem kötelező ugyan, de legalább próba szintjén erősen javasolt opció.